м. Київ, вул. Кирилівська 103

Види наркотиків: властивості, та дія на організм

Заіка Вячеслав Олександрович
Лікар психіатр, нарколог, магістр психології

Вища лікарська категорія
Головний аддіктолог НМПУ
2 наукових публікації
Лікування всіх видів хімічних і нехімічних залежностей: алкоголізм, наркоманія, ігроманія, інтернет-залежність, інші види аддикцІй.
Досвід роботи 22 роки

Види наркотиків: властивості, та дія на організм

Відомо кілька сотень речовин, що викликають залежність. Різновиди наркотиків систематизовані в кілька основних груп, що відрізняються один від одного характером на організм. Кожна з них має свої нюанси розвитку залежності, що спричиняє принципи лікування конкретного типу наркоманії. Види наркотиків, які бувають і що про них потрібно знати.

Класифікація наркотиків, залежно від своїх фармакологічних властивостей на групи: 10 видів популярних наркотиків.

Препарати конопель

Канопля (Каннабіс) — рослина, що містить понад 60 психоактивних речовин (каннабіоїдів), що мають наркотичний вплив і здатні викликати звикання. Найбільш популярними є:

  • Марихуана — висушене листя, суцвіття та насіння конопель. Її зазвичай курять (трава);
  • Гашиш, гашишна олія (смола канабіса). Відрізняється більш вираженою психоактивною дією, за рахунок більшої концентрації наркотичних молекул, зокрема, тетрагідроканнабіолу.

Особливість канабісної наркоманії. Помилка, що марихуана — «легкий наркотик», а коноплі лікує, призводить до того, що люди, які регулярно вживають канабіс, не сумніваються в його нешкідливості.

Фахівці вважають куріння марихуани путівкою у світ наркоманії, оскільки після її вживання деякі залежні переходять на «важчі» стимулятори.

Опіати та амфетаміни

Опіати – наркотичні аналгетики опіуму. Класичний представник – морфін (морфій). Існують ще й опоїди, синтетичні та напівсинтетичні похідні опіатів. Їх поєднує загальна властивість — здатність зв'язуватися з опіатними рецепторами центральної нервової системи та швидко формувати важку фізичну та психічну залежність. Позбутися якої надзвичайно складно. Популярні опіати:

  • героїн;
  • метадон;
  • кодеїн.

Амфетаміни – велика група синтетичних центральних стимуляторів, механізм дії яких ґрунтується на викиді нейромедіаторів (дофаміну, адреналіну, серотоніну). Залежність від амфетаміну розвивається швидко, часом досить 1-2-х вживань, щоб людина стала наркоманом. Популярні амфетаміни:

  • метамфетамін;
  • ефедрин;
  • ефедрон;
  • екстазі (велика група синтетичних похідних амфетаміну (MDA, MDMA)).

Кокаїн, психоделики, аптечні

Кокаїн

Натуральний наркотик (листя коки) з потужною стимулюючою та ейфоричною дією. Вживання кокаїну призводить до збудження, що переходить у тяжкий пригнічений стан. Наркоманія формується повільно, але надійно. Збільшення дозу прискорює процес.

Галюциногени

Клас препаратів, що змінюють свідомість та викликають непередбачувані ефекти у вигляді галюцинацій (спотворення у сприйнятті). Відомий галюциноген ЛСД. Напівсинтетичний наркотик, що отримується з грибів, сімейства ріжкових.

Аптечні

Деякі аптечні препарати при тривалому нераціональному прийомі можуть сформувати залежність. У цьому наркотичними вони є. До них відносяться снодійні класи циклопіронолу (зопіклон), протиепілептичний засіб прегабалін, препарати від сухого кашлю, що містять кодеїн. Спровокувати лікарську наркоманію можуть седативні засоби з фенобарбіталом та комбіновані аналгетики з дицикломіном. Вживання цих засобів має бути обережним та обґрунтованим.

Наркологічна клініка «ДетоксПлюс», Київ. Професійне лікування всіх видів наркоманії. Від детоксикації до реабілітації.