м. Київ, вул. Кирилівська 103

Лікування порушення харчової поведінки

Наші переваги


Наші лікарі - професіонали найвищого рівня.

24/7 медперсонал у закладі

Комфортний стаціонар

Лабораторні та інструментальні обстеження

Великий спектр сучасних методів лікування

Наше щире бажання допомогти пацієнтам

Ціна та послуги

Консультації
Первинна 1000 грн.
Повторна 800 грн.
Сеанс психотерапії 1000 грн.
Сеанс гіпнозу 1000 грн.
З виїздом додому (без маніпуляцій) 1800 грн.
Патопсихологическое дослідження 1000 грн.
Консультації КМН, ДМН, професорів телефонуйте
Психотерапія
Консультація первинна 1000 грн.
Консультація повторна 800 грн.
Сеанс психотерапії 1000 грн.
Патопсихологічне дослідження 1000 грн.
Сеанс гіпнозу 1000 грн.
Сеанс формакогіпнозу 1500 грн.
Стаціонарне лікування базовий пакет 1000 грн.
Стаціонарне Лікування стандартний пакет від 2000 грн
Стаціонарне лікування оптимальний пакет складається індивідуально
Стаціонарне лікування розширений пакет складається індивідуально
Стаціонарне лікування комплексний пакет складається індивідуально
Консультації КМН, ДМН, професорів звоните
Стаціонарне лікування - психіатрія, психотерапія
Стаціонарне лікування комплексний пакет складається індивідуально
Стаціонарне лікування розширений пакет складається індивідуально
Стаціонарне лікування оптимальний пакет складається індивідуально
Стаціонарне Лікування стандартний пакет від 2000 грн
Стаціонарне лікування базовий пакет 1000 грн.

Зміст:

 1. Порушення харчової поведінки
 2. Первинні (як окремий розлад):
  1. анорексія
  2. булімія
  3. орторексія
  4. компульсивне переїдання
 3. Вторинні (як один із симптомів іншого психічного розладу):
  1. стресові стани
  2. невротичні розлади (неврози та неврозоподібні стани)
  3. психопатії, акцентуації
  4. біполярний розлад
  5. шизофренія
 4. Діагностика та лікування

Порушення харчової поведінки — група поведінкових синдромів, пов'язаних з різними відхиленнями у прийомі їжі. До них відноситься нервова анорексія, булімія, орторексія, компульсивне переїдання, інше. Можуть бути основним захворюванням (первинні) або з'являтися внаслідок нервово-психічної патології (вторинні). У будь-якому випадку є ознакою розладів психіки, потребують діагностики та психіатричного або психотерапевтичного лікування.

Розглянемо найчастіші види порушень харчової поведінки та типові ознаки ненормального ставлення до їжі, коли потрібно терміново звертатися до фахівця.


Порушення харчової поведінки

Слід розрізняти короткострокову дієту, епізодичне переїдання, вподобання чи відмову від певних продуктів, від власне поведінкових розладів стосовно споживання та засвоєнням їжі. Для яких характерна наявність протиріччя між бажанням людини та фізіологічною потребою в їжі її організму. З якими людина не здатна впоратися самостійно.

Відхиленням харчової поведінки характерно:

 • Нездорова стурбованість їжею, масою свого тіла, фігурою;
 • Тривога та виражене занепокоєння з цього приводу;
 • Стійкість, висока періодичність харчових відхилень;
 • Нездатність контролювати себе, не бажання усвідомити проблему.

Виникненню таких відхилень сприяють:

 • Фізіологічні та психологічні особливості особистості. У групі ризику підлітки під час вікової кризи, особи із заниженою самооцінкою, залежні від чужої думки, навіювані та емоційно нестійкі особи.
 • Харчові звички у родині. Відсутність правильного ставлення до їжі, режиму харчування, використання їжі як інструмента для винагороди чи покарання.
 • Нав'язані суспільством сумнівні «ідеали краси» у вигляді надмірної худорлявості, «плоского живота» та необґрунтованих параметрів.
 • Стресові стани та деякі психічні захворювання.

Діагностикою та лікуванням усіх видів розладів харчової поведінки займаються психіатри та психотерапевти. У Києві з подібною проблемою можна звернутися до клініки DetoxPlus.

Первинні (як окремий розлад)

Нервова анорексія

Виявляється усвідомленою відмовою від їжі або крайнім її обмеженням з метою корекції зовнішності на фоні особистих переконань. Навмисне зниження ваги підтримується самим пацієнтом внаслідок спотвореного сприйняття свого тіла, одержимістю ідеєю та страху набрати зайві кілограми. Приводить до хронічної харчової недостатності та важких, нерідко незворотних сомато-ендокринологічних зрушень.

Небезпечними наслідками є аменорея, надмірне схуднення, аж до повного виснаження (кахексії), що має високий ризик смерті.

Нервова анорексія є синдромом неспецифічної патології пубертатного та юнацького віку. Зустрічається частіше у дівчаток підлітків та дівчат, які бажають домогтися досконалої зовнішності. До свідомої відмови в їжі призводять нав'язливе невдоволення собою (товсті ноги, округлі щоки) або невідповідність ідеалу в прагненні наслідувати.

Розрізняють 2 типи нервової анорексії:

 1. Обмежувальний — обмеження вживання їжі без примусових очищаючих заходів. Для підвищення витрат калорій пацієнти використовують надмірні фізичні навантаження. Часто супроводжується компульсивним переїданням.
 2. Очищаючий — з очищуючими процедурами, з метою недопущення всмоктування їжі. Коли пацієнти після їди примусово викликають блювання, приймають сечогінні, проносні препарати, ставлять клізми.

3 стадії:

Дисморфоманічна — Переважання думок про свою недосконалість, зайву вагу, що супроводжуються пригніченістю та тривогою. Перші спроби обмежень у їжі. Потребує негайної психокорекції.

Аноректична — настає після тривалого голодування, під час якого втрачається до 30% ваги. Супроводжується «ейфорією» від схуднення, посиленням дієти для прискорення результату. Поява фізіологічних відхилень на фоні тривалого дефіциту поживних компонентів (сухість шкіри, мерзлякуватість, алопеція, розлад менструального циклу та ін.)

Кахектична — стадія незворотних фізіологічних змін. Зниження ваги до 50% від вихідної. Настає через 1,5-2 роки після початку голодування. Важливо цього не допустити.

Прояви анорексії:

 • Зниження ваги від 15% та більше від очікуваного.
 • Свідоме уникнення їжі, страх перед їжею.
 • Пацієнти зазначають, що зникло почуття голоду.
 • Збочення способів харчування (подрібнення їжі, прийом їжі стоячи, «насичення поглядом»).
 • Використання засобів та прийомів, що пригнічують апетит та перешкоджають всмоктуванню їжі.
 • Нав'язливе незадоволення власним тілом («симптом дзеркала»), одержимість схудненням.
 • Високий рівень тривожності, надцінна ідея низької ваги.
 • Відмова прийняти небезпеку недостатньої ваги тіла.

Нервову анорексію диференціюють з депресією, хворобами Симонса, Шихана та випадками анорексії у істеричних особистостей. Лікування психотерапевтичне та психіатричне.

Сучасна клініка Detox+

Нервова булімія

Рецидивне переїдання (ненажерливість) з наступною неадекватною компенсаторною поведінкою. Виявляється у примусовому очищенні шлунка (викликанням блювання), кишківника (очисна клізма), голодом, прийомом проносних та сечогінних препаратів, виснажливим спортом. На відміну від нервової анорексії при неврогенній булімії рідко знижується вага і виникає харчова недостатність. Типовим є ерозія зубної емалі (наслідок частої блювоти).

Прояви булімії:

 • Випадки повторюваних епізодів переїдання, внаслідок раптового надмірного апетиту.
 • Невгамовне почуття голоду. Втрата контролю за обсягом споживання їжі, (безперервне поглинання).
 • Синдром нічної обжерливості (голодні напади ночами).
 • Виникнення почуття провини та каяття, що спонукають до компенсаторної поведінки. Вживання крайніх заходів для зменшення впливу з'їденого на масу тіла. Примусове спорожнення шлунка, кишківника, голодування, старанне спалювання калорій у спортивному залі.
 • Негативний емоційний фон, тривожність, втома та пригніченість.

Лікування нервової булімії психіатричне та психотерапевтичне.

Нервова орторексія

Одержимість здоровим харчуванням. Розлад харчової поведінки пов'язаний не з кількістю споживання їжі, а з її якістю. Не бажання схуднути, а нав'язливе прагнення «здорового та правильного» харчування. Що обмежує у виборі продуктів та має небезпечні наслідки.

 • Фізіологічні – обумовлені дефіцитом основних поживних речовин при одноманітному харчуванні. Внаслідок недоотримання важливих компонентів можуть виникнути проблеми із травленням, анемія, гормональний збій, зниження м'язової маси та щільності кісток.
 • Психологічні – жорсткі обмеження у виборі продуктів можуть призвести до неусвідомленого протесту. Коли людина починає вживати «заборонену» їжу у великій кількості. Зазнаючи при цьому гостре почуття провини через зрив. І позбавлятися від з'їденого примусовими засобами. А це прямий шлях до булімії.
 • Соціальні – нездорові звички «правильного харчування» та маніакальну завзятість у виборі продуктів підтримують далеко не всі. Тому орторексики часто залишаються у своїх харчових уподобаннях наодинці із собою, навіть у сім'ї.

Лікування психотерапевтичне.

Компульсивне переїдання

Психічний розлад із групи поведінкових порушень. Характеризується рецидивуючими нападами поглинання великих кількостей їжі внаслідок втрати контролю над собою. Не супроводжується очищающими заходами. Призводить до зайвої ваги, ожиріння, порушення метаболізму, соматичних та психічних відхилень.

Емоційне переїдання часто буває реакцією на дистрес. При цьому людина не завжди буває реально фізично голодною. Типові симптоми:

 • Випадки неконтрольованого поглинання їжі;
 • Епізоди ненажерливості після стресової ситуації;
 • Вживання великих обсягів їжі протягом короткого періоду;
 • «Заїдання» депресії, туги, тривоги, нудьги;
 • Ненажерливість на самоті, бажання приховати проблему;
 • Почуття провини та огиди після епізоду переїдання.

Лікування психіатричне та психотерапевтичне.Що робити, якщо зник апетит після голодування? Чи, навпаки, з'явилася схильність до переїдання? — Найближчим часом звернутися до спеціалістів. Тест для скринінгу ставлення до їжі можна пройти в клініці DetoxPlus, Київ.


Вторинні (як один із симптомів іншого психічного розладу)

Розлад харчової поведінки може виникати внаслідок нервово-психічних патологій.

Гостра реакція на стрес

Гострий стрес пригнічує апетит. Сигнал голоду не надійде до мозку доти, поки не вирішиться головне завдання — втекти від небезпеки, врятувати життя, перетерпіти біль. Про їжу згадують, коли мине небезпека. Це у нормі. Якщо після закінчення стресової ситуації, апетит не повертається, або навпаки, стається нездоровим, звертаються до фахівців.

Хронічний стрес

Тривалий стресовий стан супроводжується стабільним підвищенням рівня кортизолу, що стимулює апетит. Хронічний стрес, як правило, «заїдається», але можуть бути винятки.

Посттравматичний стресовий розлад

Відстрочена тривала реакція на винятково потужну стресову подію. Яка може зберігатися місяці та навіть роки. Виникає в період через кілька тижнів до півроку після потрясіння. Крім переживання психічної травми, нічних кошмарів та уникнення всього, пов'язаного з нею, може супроводжуватись харчовими порушеннями. Втрата апетиту, психогенне переїдання, блювота.

Лікування психіатричне, психотерапевтичне.

Невротичні патології

Порушення невротичного регістру можуть спровокувати відхилення харчової поведінки. До них відносять неврози, неврозоподібні стани та неврастенію. Це функціонально зворотні непсихотичні розлади, які добре піддаються психокорекції. Характерно недоїдання, переїдання, почуття голоду при швидкій насичуваності. Коливання апетиту (то пропадає, то надмірний).

При істеричному неврозі можливі порушення ковтання їжі (відчуття «кому в горлі»), виникнення блювоти, болю в травному тракті. Внаслідок чого виникає порушення харчової поведінки. Лікування неврологічне та психотерапевтичне.

Психопатії, акцентуації

Розлади прийому їжі частіше спостерігаються у емоційно лабільних, та легко навіюваних особистостей. Із заниженою самооцінкою, що відчувають почуття провини та залежать від чужої думки. Типово астенічним, психастенічним та істеричним особистостям.

Біполярний розлад

Захворювання психіки, що характеризується фазами манії (підйому настрою) чи депресії (спаду). У маніакальній фазі відбувається підвищення харчового інстинкту, що призводить до надмірної кількості прийому їжі до тих пір, поки не настає маніакальне шаленство, коли хворий не в змозі закінчити трапезу, а перемикається на іншу діяльність.

У депресивній фазі харчовий інстинкт слабшає до повного зникнення. У депресивному ступорі пацієнти взагалі не можуть їсти. У цьому стані можливі маячні ідеї самозвинувачення (як покарання за гріхи) з подальшою відмовою від їжі. Лікування психіатричне.

Шизофренія

Порушення харчової поведінки може бути одним із проявів шизофренії та шизоафективного розладу. Які нерідко супроводжуються посиленням, ослабленням та збоченням харчового інстинкту (поїдання неїстівного). Анорексія, булімія при млявому процесі, румінація (зригування після їжі).

У цьому випадку порушення харчової поведінки пов'язане з розладом сприйняття, мислення, галюцинаторними та параноїдними переживаннями. Марення отруєння, маревними ідеями відносин, релігійного обов'язку, «особливого призначення», самовдосконалення, інше.

Виявити причину виникнення ненормальної харчової поведінки може лише досвідчений психіатр. Лікування відповідно кардинально відрізнятиметься.

Діагностика та лікування

Своєчасна діагностика має важливе значення. Важливо виявити проблему ще на етапі нав'язливого невдоволення своєю вагою. Щоб уникнути катастрофічних відхилень від норми у будь-який бік. Це полегшить терапію та прискорить одужання. Якщо у вас, вашої дитини чи близької людини раптом з'явилося нездорове ставлення до їжі, зверніться по пораду до хорошого психіатра.

Клініка DetoxPlus, Київ – експертна психіатрія, психотерапія, найкращі фахівці столиці, лікарі з вченими ступенями (кандидати, доктора наук, професори). Лікування у будь-якому форматі (стаціонар, амбулаторно, анонімно).


Умови лікування у клініці