м. Київ, вул. Кирилівська 103

Опійна наркоманія

Ясько Михайло Віталійович
Лікар психіатр, психотерапевт, нарколог, ОУОЗ

Вища лікарська категорія по психіатрії
Клінічна ординатура по психіатрії
2 наукових публікації
Терапія всіх видів психіатричної патології в умовах стаціонару та амбулаторно. Психотерапія неврозів, депресій, порушень сну і настрою. Професійне в

Опійна наркоманія

Одним із бичів сучасного суспільства є опійна наркоманія. Популярність речовини обумовлена її доступністю та ефектами від вживання, тоді як залежність формується дуже швидко. Через це тут як ніколи актуальне золоте правило – чим швидше розпочати лікування, тим із меншою шкодою для залежного це вдасться зробити.

Опійна наркоманія – це залежність, яка формується внаслідок вживання опіуму у той чи інший спосіб. Речовина вводить людину в стан одурманювання, яке суб'єктивно сприймається як розслаблення, відчуття блаженного спокою, полегшує біль та позбавляє неприємних думок. Глибоке розслаблення викликає відсутність будь-якої мотивації до дії – зазвичай людина під впливом речовини лише «споглядає» дійсність. Триває такий стан від однієї до кількох годин.

Причини опійної наркоманії

Речовини з групи опіатів мають найбільший потенціал звикання серед наркотиків. При першому вживанні наркотику людина може відчувати або благодушність і відстороненість, блювоту, нудоту або інші неприємні відчуття. Наступні рази негативних ефектів не виникає.

Психологічна залежність після прийому опіуму може розвинутись вже після першого прийому. Фізична залежність зазвичай виникає після кількох епізодів вживання. Разом із споживанням наступних доз збільшується толерантність до речовини, тому для досягнення подібного ейфоричного ефекту залежній людині необхідно постійно збільшувати кількість опію, що споживається.

Опійна наркоманія – це небезпечне явище через швидке звикання та необхідність досягнення того ж ефекту постійно збільшувати дозування. Тому настільки важливо вчасно визначити наявність залежності та перейти до її лікування.

Симптоми опійної наркоманії

Цей пункт варто розділити на два підпункти. Спочатку опишемо загальні ознаки, які спостерігаються у всіх людей, хто зловживає опійними препаратами:

  • ламкість волосся та нігтів, лущення шкіри;
  • нежить, нерідке чхання, очі, що сльозяться;
  • дратівливість, яку доповнює тривожність.

Також варто описати симптоми абстинентного синдрому, що незмінно супроводжує опійна наркоманія. До таких відносяться прискорене серцебиття, розширені зіниці, відсутність апетиту, висока пітливість, слабкість, проблеми зі сном та деякі інші.

Стадії опійної наркоманії

Перший етап залежності формується після декількох прийомів речовини. У залежного починає знижуватись вага, втрачається апетит, трапляються запори, відбувається аменорея (у жінок). Ця стадія триває кілька місяців. Звернутися за лікуванням у цей час стане найкращим рішенням.

Другий етап характеризується підвищенням сприйнятливості до опію, зростанням дози в 3-5 разів, утворенням залежності фізично. Наркоману доводиться як приймати підвищену дозу, але й робити це дедалі частіше. Саме в цей період більшість залежних звертаються за допомогою.

Третій етап – глибоке виснаження та астенія. Нормальне життя стає неможливим, дуже високий ризик смерті. Допомогти хворому практично неможливо.