Відомий американський письменник Френсіс Скотт Фіцджеральд одного разу сказав: "Спочатку ти випиваєш, а потім алкоголь випиває тебе". Автор романів «Великий Гетсбі» та «Ніч ніжна» помер через алкогольну залежність, проживши всього 44 роки, так і не встигнувши насолодитися славою за свої твори. З того часу минуло 80 років, але проблема алкогольної залежності, здається, міцно увійшла в життя багатьох людей. Особливо це стає помітним у період свят. Людям складно усвідомлювати кількість випитого, через що може виникнути алкогольне отруєння. Якщо вчасно не допомогти, цей стан призводить до коми і смерті.
Інтоксикація алкоголем: причини виникнення
Деякі люди стверджують, що якісним алкоголем отруїтися неможливо, але їхні слова далекі від правди. Інтоксикація організму алкоголем може виникнути як від сурогату, і від якісних напоїв. Причиною цього є перевищення кількості етанолу у крові. Зазвичай з ним допомагає впоратися печінка. Але орган здатний переробити лише 12 мг етанолу – це одно пляшці світлого пива. Якщо ж людина продовжує пити алкоголь після досягнення цієї норми, вона не переробляється, а залишається в організмі і потрапляє в кров. Критичним вважається 3-5 г етанолу на 1 літр крові – це може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям та смерті.
Алкогольне отруєння: симптоми
Як розпізнати інтоксикацію етанолом? У людини спостерігаються такі симптоми отруєння алкоголем:
- сплутаність думок, свідомості, невиразна мова;
- людина не реагує на зовнішні подразники;
- температура тіла та тиск падає;
- збите дихання – дуже прискорене або сповільнене;
- сильне блювання.
Якщо ви помітили ці ознаки, людині потрібно терміново надати допомогу. Найкраще відразу ж зателефонувати на номер швидкої допомоги.
Перша допомога при алкогольному отруєнні
Чекаючи на приїзд швидкої, не варто не діяти. Ви можете самостійно допомогти при алкогольному отруєнні, навіть не маючи медичної освіти. Насамперед приведіть людину до тями. Далі подбайте про те, щоб він прийняв положення сидячи або лежачи на боці, так він не захлинеться блювотними масами. Якщо хворого неможливо розбудити, постарайтеся перевернути його на бік. Слідкуйте за тим, щоб він продовжував дихати. У разі зупинки дихання потрібно перевірити прохідність дихальних шляхів та провести штучне дихання.
Не варто давати людині будь-які ліки від алкогольної інтоксикації, окрім сорбентів – смекта або активованого вугілля. Ці препарати допоможуть очистити організм від токсинів та зняти симптоми алкогольної інтоксикації вдома ще до приїзду швидкої. Також простежте за тим, щоб у кімнаті, де знаходиться хворий, було свіже повітря. Для цього відкрийте вікно або кватирку. Не можна приводити людину до тями, використовуючи холодний душ, адже алкоголь і так знизив температуру його тіла.
Лікування алкогольної інтоксикації не слід проводити самостійно. Кваліфікований медичний персонал перед тим, як призначити відповідну терапію, проводить низку досліджень. Вона допомагає визначити, наскільки сильно етанол вплинув на організм хворого, адже, крім печінки, пошкоджуються й інші органи.
Ви можете уникнути отруєння алкоголем та згубних наслідків наступного дня, якщо будете контролювати кількість випитого. І пам'ятайте, що «алкоголь є добрим розчинником! Він добре розчиняє шлюби, дружбу, сім'ї, робочі місця, печінку та мозок… Але тільки не проблеми!».